2010-09-16 09:34 Paskelbta: 10 m.

Edwardas Lucasas: Kiek populiarumo dėl „Visuomio“ ryšis paaukoti konservatoriai?

Gairė: Verta paskaityti

Autorius: Edwardas Lucasas, www.alfa.lt

Lietuvos vardas nedažnai pasirodo pasaulio žiniasklaidos antraštėse, ypač dėl savo ekonominės politikos painiavos. Tačiau, kaip savo straipsnyje teigia „The Economist“ apžvalgininkas Edwardas Lucasas, drąsus centro dešiniųjų Vyriausybės bandymas kovoti su besote ir labiausiai neproduktyvia šventąja buvusių komunistų karve valstybinėmis pramonės šakomis sužavėjo pasaulio žiniasklaidą.

Tik keletas šalių (gal tik Estija yra išimtis) tikrai sprendė šią problemą. Viena iš priežasčių yra jų stiprūs politiniai ryšiai: vietos politikai posėdžiauja jų tarybose, jos finansuoja partijas, suteikia geras darbo vietas giminėms ir draugams.

Šios įmonės įneša labai mažą indėlį į valstybės biudžetą. Jei Lietuva, sukurdama „Visuomį“, sugebės užtikrinti valstybei priklausančių pramonės šakų, tokių kaip miškų ūkis, produktyvumą ir konkurencingumą, tai bus dar vienas aspektas diskusijoje apie valstybės finansus: tokiu atveju vietoje siūlymų didinti mokesčius ir mažinti išlaidas reikėtų kalbėti apie efektyvių ir pelningų valstybinių įmonių naudą (šiuo metu privatizavimas dar neįtrauktas į darbotvarkę, pirmas žingsnis būtų reforma).

Šiuo metu šis ginčas kaista. Opozicijoje esantys socialdemokratai nori pareikšti nepasitikėjimą ūkio ministrui. Konservatorių partijai parlamente yra daromas spaudimas „iš apačios“ sulėtinti programą. Prezidentė Dalia Grybauskaitė kol kas santūriai remia juos. Kaip buvusi ES biudžeto komisarė ji supranta šio klausimo svarbą.

Kyla klausimas, kiek savo populiarumo ji yra pasirengusi paaukoti dėl to. Yra pavojus, kad reforma gali žlugti dėl nesutarimų tarp jos administracijos ir Vyriausybės iš vienos pusės, ir tam tikrų verslo grupių ir „povandeninių srovių“ iš kitos. Tokiu atveju Lietuvos rinkėjais ir mokesčių mokėtojai bus ne vieninteliai pralaimėtojai.birželio
Pi An Tr Ke Pe Še Se
23 1 2 3 4 5 6 7
24 8 9 10 11 12 13 14
25 15 16 17 18 19 20 21
26 22 23 24 25 26 27 28
27 29 30 1 2 3 4 5